Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽIVĚ!!! Pendolino vykolejilo

1. 12. 2007
Praha - Aktualizováno 14:55 - Jedno z pendolin Českých drah dnes dopoledne skončilo mimo koleje. Jednotka řady 680 s přadovým číslem 003, jedoucí na spoji SC 507 z Prahy do Ostravy, totiž v malé rychlosti vykolejila v úseku mezi zastávkami Praha-Kyje a Praha-Dolní Počernice. Podle již ověřených informací z terénu vykolejilo hned šest vozů postižené jednotky, nikomu se však nic nestalo. Souprava i železniční svršek jsou však výrazně poškozeny. Podle posledních zpráv se na místo již dostal nehodový vlak, který nyní stojí na poškozené koleji.

Příčinou pravděpodobně cizí předmět

Podle informací serveru iDNES byl příčinou vykolejení cizí předmět na kolejnici. "Vypadá to, že vlak najel na nějaký předmět. Vše se ale musí teprve vyšetřit," informoval vedoucí Drážní inspekce Jan Kučera. Server dále uvádí, že podle výpovědí svědků vlak výrazně poškodil železniční svršek v místě vykolejení. Vyprošťování soupravy přitom bude problematické, jelikož místo nehody se nachází v terénním zářezu.

Tuto informaci potvrzuje i náš zpravodaj Karel Chýla, sledující situaci přímo na místě: "Stalo se to na přímém úseku, mimo výměny. Je jasně patrná prasklá kolejnice," hlásil do telefonu. Postižená souprava 680.003 skončila asi pět metrů vedle 1. traťové koleje, po níž projížděla. První vůz vykolejil třemi nápravami, dalších pět vykolejilo zcela. Zdá se, že jediný, který na kolejích zůstal, byl vůz pátý. Ten má podle kusých informací venku jen jednu nápravu. Všechny vozy mají viditelně poškozené podvozky. "Vypadá to, že to prasklo přímo pod ním, chybí asi půl metru až metr kolejnice. Chybějící kousek někam odletěl, zbytek vláčela souprava ještě asi sto metrů. Kolejnice je vytržená z uchycení, pražce jsou jen oťukané," popsal místo nehody po telefonu Karel Chýla. Okamžite se také rozvířily spekupace o záměrném útoku na vlajkovou loď ČD. "Motá se kolem toho spousta policistů, moc nás k tomu spolu s dalšími novináři nepouštějí. Po druhé koleji se stále jezdí, vyproštění asi nechají až na noc," dodal Chýla.

Problematický přesun pro cestující pokračuje

Vzniklou neschopnost pendolina se ČD povedlo vyřešit velice promptně. Podle mluvčího ČD Ondřeje Kubaly pomohla vlaková četa cestujícím přestoupit do soupravy EC 171 Hungaria pokračující dále přes Brno do Budapešti, která zastavila v těsné blízkosti místa nehody na druhé traťové koleji. "V České Třebové budou muset přestoupit, ale za 15 minut jim zastaví vlak jedoucí přes Ostravu do Žiliny," uvedl v původním prohlášení Kubala. Bohužel, cestující do Ostravy se neobešli bez dalších dvou přestupů - EC 127 Fatra jedoucí do Žiliny, je totiž veden přes Valašsko, a tak musí ještě přesedat jednou v Hranicích na Moravě, odkud budou moci pokračovat dále na sever.

Problémy se bohužel nevyhnuly ani náhradnímu spoji: vlak EC 171 Hungaria se od svého pravidelného zastavení v Pardubicích hl.n. už dále nepohnul, což dále komplikuje situaci cestujícím ve směru Brno - Bratislava - Budapest. Přestup na EC 127 tedy zřejmě proběhl zde.

Další důsledky

Podle dalších dostupných informací způsobila nehoda sérii dalších zpoždění na vstupu do pražského uzlu. Na kratší dobu musel zastavit i spoj SC 504, jedoucí v opačném směru, stejně jako další spoje dálkové i regionální dopravy, jež musely úsekem projíždět střídavě po jedné traťové koleji.

Postiženým místem se jezdí v tuto chvíli po jediné koleji, část vlaků je odkláněna přes Prahu-Malešice. Na místo vyrazil už i nehodový vlak, nyní je na stejné koleji, jako vyšinuté pendolino. Po druhé koleji se totiž stále intenzivně jezdí

 

Náhledy fotografií ze složky Moje vlastní fotky z mého okolí

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář