Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dnes začala ve Veselí nad Lužnicí fungovat nová mobilní plošina pro vozíčkáře, je už pětaosmdesátá v České republice. České dráhy tak spolu s nasazováním nízkopodlažních vlaků soustavně ulehčují cestování zdravotně handicapovaných zákazníků po celé republice.

„Nová plošina stojí 215 tisíc korun, 85 tisíc dávají České dráhy, 80 tisíci nám pomohlo Konto BARIÉRY a 50 tisíci přispělo město Veselí nad Lužnicí. Dnešním dnem je zase o něco širší síť stanic, kam bez komplikací dopravíme i cestující na vozíku,“ říká Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu. „Plošinu přistavíme přímo na nástupiště k vlaku a vozíčkáři pomůžeme pohodlně nastoupit do soupravy. Jde o velmi jednoduché řešení, které ale řadě cestujícím neuvěřitelně usnadní cestu třeba přes celou republiku.“

Pravidelně vyjíždí v celé České republice 81 dálkových vlaků, kde jsou zařazeny vozy se speciální zdvihací plošinou pro vozíčkáře, 131 dálkových vlaků, které jsou upraveny pro vozíčkáře, ale nemají vlastní plošinu a pro nástup se využívají právě tyto mobilní plošiny ve stanici a několik stovek osobních vlaků, které jsou také vhodné pro cesty vozíčkářů.

„Pendolina, nové motorové vlaky i příměstské elektrické jednotky, které nakupujeme, jsou už standardně vybaveny pro přepravu handicapovaných cestujících,“ dodává Jiří Kolář. „Nejde ale jen o nízkopodlažní část vlaku nebo zdvihací plošinu, ale standardem je také bezbariérově upravené sociální zařízení. Neméně důležité je, že se cestující na vozíku dostane třeba v Pendolinu bez překážek do jídelního vozu.“

Nemůžeme přitom mluvit jen o dálkových spojích či Pendolinech. V každém kraji už jezdí moderní Regionovy, které dopraví cestující na vozíku po regionálních tratích i do nejmenších obcí v regionu. Aktuálně jich jezdí více než 40 v celé ČR, do dvou let jich bude rovná stovka.

Kompletní přehled stanic vybavených mobilními plošinami je na internetu, stejně jako seznam dálkových vlaků, které jsou nejlepší pro cestu vozíčkářů. Adresa: www.cd.cz/bezprekazek.

Můj Komentář:

Je to velmi dobře, že se dávají peníze i na tyto velmi potřebné věci. Jinak nádraží ve Veselí je frekventované a potřebovalo tuto plošinu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář